ყირგიზეთის მოქალაქის პოლიტიკური პატიმრის საქმე (2003 წელი).
2022 წლის დეკემბრის თვეში, საქართვლოს შსს თანამშრომლების მიერ თბილისში დაკავებული იქნა ჩემი დაცვის ქვეშ მყოფი პირი, ყირიგიზეთის მოქალაქე მ.ე. რომელიც წარმოშობის ქვეყანაში იძებნებოდა ინტერპოლის მიერ, წითელი ცირკულარით, განსხვავებული პოლიტიკური მრწამსის და სიტყვის თავისუფლების გამო, ფალსიფიცირებული შეთითხნილი ბრალდების საფუძველზე. მას იქ დაუსწრებლად მისჯილი აქვს 12 წლით თავისუფლების აღკვეთა.
თბილისის საქალაქო სასამართლოს სისხლის სამართლის კოლეგიის მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, მას შეეფარდა საპატიმრო გირაო 500000 (ხუთასიათასი) ლარის ოდენობით, რისი გადახდაც ფიზიკურად ვერ მოხერხდა დიდი ოდენობის თანხის გამო და იგი მოთავსებული იქნა ციხეში. დაკავებიდან რამდენიმე თვის შემდეგ, ჩემი აქტიური სამართლებრივი ქმედებების შედეგად იგი განთავისუფლებული იქნა ციხიდან და ვიბრძოდით, რომ მას საქართველოში შსს მიგრაციის დეპარტამენტს მიეცა პოლიტიკური თავშესაფარი და საქართველოს გენერალურ პროკურატურას არ მოეხდინა მისი ექსტრადიცია ყირგიზეთის რესპუბლიკაში, რადგან მისი წარმოშობის ქვეყნისათვის გადაცემის შემთხვევაში, ზემოაღნიშნული გარემოებებიდან გამომდინარე იქ მის მიმართ განხორციელდებოდა წამების, არაადამიანური და ღირსების შემლახველი მოპყრობა-სასჯელით, რაც შეიძლება დასრულებულიყო კიდეც მისი სოცოცხლის მოსპობით, ლიკვიდაციით…!!!
2022 წელს მიგრაციის სამსახურის უარი პოლიტიკურ თავშესაფარის მიცემაზე მ.ე. მიმართ, ჩემს მიერ გასაჩივრებული იქნა საქალაქო სასამართლოში, მაგრამ საკითხი არ დააკმაყოფილა სასამართლომ, ჩემს მიერ აღნიშნული საკითხი გასაჩივრებულ იქნა საქართველოში ყველა ინსტანციის, უწყებაში და სასამართლოში და ბოლოს სტრასბურგის ევრო სასამართლოში, სადაც საკითხი დამთავრდა ჩვენი გამარჯვებით და როგორც იქნა მ.ე. მიენიჭა პოლიტიკური თავშესაფრის სტატუსი, რის გამოც არ მოხდება მისი ექსტრადირება მის წარმოშობის ქვეყანაში ყირგიზეთში და მისი უკანონო დასჯა ციხეში 12 წლით ან მისი სიცოცხლის მოსპობა, ლიკვიდაცია.

В декабре 2022 года сотрудники МВД Грузии в Тбилиси арестовали моего клиента, гражданина Киргизии М.Е., который разыскивался в своей стране через Интерпол по красному циркуляру за свои политические взгляды и свободу слова на основании сфабрикованных обвинений. Он был заочно приговорён к 12 годам лишения свободы.
На основании постановления судьи уголовной коллегии Тбилисского городского суда ему была назначена залоговая мера в размере 500000 (пятьсот тысяч) лари, которую не удалось оплатить из-за большой суммы, и он был помещён в тюрьму. Спустя несколько месяцев после ареста, благодаря нашим активным юридическим действиям, он был освобождён из тюрьмы, и мы боролись за предоставление ему политического убежища в Грузии и предотвращение его экстрадиции в Киргизию, так как в случае передачи в страну происхождения, учитывая вышеуказанные обстоятельства, к нему могли бы применить пытки, бесчеловечное и унижающее достоинство обращение, что могло бы закончиться его смертью или ликвидацией.
В 2022 году отказ миграционной службы в предоставлении политического убежища М.Е. был обжалован мной в городском суде, но суд не удовлетворил этот запрос. Дело было обжаловано во всех инстанциях и судах Грузии и, наконец, в Европейском суде по правам человека в Страсбурге, где оно завершилось нашей победой, и М.Е. был наконец предоставлен статус политического убежища, благодаря чему его не будут экстрадировать в Киргизию и незаконно наказывать тюремным заключением на 12 лет или лишать жизни.